Telekom Malaysia

Ochrana informací při výběrových řízeních

Ztráta dat stojí peníze a pověst

Společnost Telekom Malaysia, druhý největší poskytovatel telekomunikačních služeb v jižní Asii s ročním obratem ve výši 5,5 miliard amerických dolarů, zjistila, že jí při výběrovém řízení byly odcizeny citlivé informace. Zakázku v hodnotě 85 milionů amerických dolarů získala společnost Alcatel-Lucent právě kvůli uplacenému zaměstnanci Telekom Malaysia. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Francouzská IT firma Alcatel-Lucent přiznala hned několik případů podobného chování a americký soud jí v Malajsii a dalších státech udělil pokutu ve výši 137 mil. USD. Tento případ převzetí úplatku vedl k zásadním změnám ve společnosti Telekom Malaysia. „Ještě před tímto skandálem společnost vůbec neřešila ochranu dat“, říká Mitthiran Raman, zakladatel společnost Iconic Innovations pro distribuci řešení Safetica. „Výběrové řízení probíhalo v místnosti plné notebooků, které neměly žádné sledování přístupů – dovnitř se dostali i dodavatelé.“

Vytvoření bezpečné kanceláře

V důsledku předchozích událostí požadovala vláda po společnosti Telekom Malaysia zlepšení procesů práce s daty. Společnost reagovala zřízením Střediska Telekom Malaysia, které slouží k hodnocení výběrových řízení (TMTEC). Ve středisku jsou uzamknuté kanceláře s nejmodernějšími bezpečnostními systémy a ochranou citlivých dat.

Středisko TMTEC se nachází na 50. podlaží budovy Telekom Malaysia v Kuala Lumpur s vyhrazeným výtahem, kontrolovaným přístupem a individuálními prohlídkami zaměstnanců.

Systém řízení dat tak jasný nebyl. Ve výběrovém řízení se požadovalo zavedení řešení k prevenci ztráty dat (DLP), které mělo být nainstalováno na téměř 90 zaměstnaneckých počítačů, používání šifrovaných USB disků a úložiště dokumentů na zabezpečeném intranetu.

Pružné a rychlé řešení

Společnost Telekom Malaysia pozvala vybrané dodavatele do výběrového řízení a obdržela nabídky od největších hráčů jako Symantec nebo IronKey. Společnost Safetica Technologies se účastnila prostřednictvím svého distributora Iconic Innovations a jeho partnerské společnosti Privasia Technologies.

„Procházeli jsme každý odstavec a požadavek uvedený v poptávce a ukazovali, že Safetica díky svému komplexnímu přístupu k řešení DLP opravdu převyšuje jejich požadavky,” vzpomíná Mitthiran Raman. „Nevěděli přesně, co chtějí, tak jsme si řekli, že jim nabídneme něco víc než jen zabezpečený USB disk“.

„Při přípravě nabídky byla klíčová komunikace mezi společností Safetica Technologies a Iconic Innovations,“ říká Jakub Mahdal, výkonný ředitel společnosti Safetica Technologies. „DLP systémy jsou již ze své povahy složité a s panem Ramanem jsme nabídku intenzivně řešili průběžně. Díky tomu jsme dokázali rychle zodpovědět dotazy ještě předtím, než by se z nich stal problém.“ Rychlá doba odezvy a provozní flexibilita pomohla společnosti Iconic Innovations realizovat tento projekt i přes prodlení, která vznikla změnami v harmonogramu projektu. „Až poté, co nás vyhlásili vítězem tendru, byly dokončeny požadavky na architekturu a pracovní procesy,“ dodává Mitthiran Raman. „Je výhodou být malý a flexibilní“.

Bezpečná data bez nákladného hardwaru

Díky řešení Safetica dokázala společnost Iconic Innovations porazit konkurenty, kteří nabízeli nákladný hardware nebo nástavbu DLP na antivirové řešení. Vítězná nabídka zahrnovala software Safetica, použitý k ochraně 86 USB disků, jednu konzoli na sekretariátu střediska TMTEC a databázový server instalovaný v externím středisku Telekom Malaysia vzdáleném 30 km.

Zaměstnanci se nyní každý den přihlásí na sekretariátu TMTEC, kde dostanou počítač a zašifrovaný USB disk, na kterých mají prostor pro vlastní práci. Na konci pracovního dne si sekretariát hardware opět převezme, nahraje dokumenty na zabezpečený server a „skartuje“ data uložená na USB disku před jeho použitím další pracovní den.

Společnost Safetica Technologies razantně snížila středisku TMTEC náklady způsobené ztrátou dat. „Jeden zabezpečený USB disk stojí přibližně 400 USD. Když jich máte 86, existuje velké riziko, že je někdo ztratí. Neporazitelným argumentem však je, že řešení od společnosti Safetica Technologies dokáže zašifrovat jakýkoliv USB disk. Jen při školení se ztratili čtyři disky,” vzpomíná Mitthiran Raman.

Neustálé zlepšování díky zkušenostem

Úspěšná realizace systému DLP ve Středisku Telekom Malaysia (TMTEC) byla důkazem toho, že společnost Safetica Technologies dokáže soutěžit i s úspěšně zavedenými hráči.

„Společnost Telekom Malaysia věděla, jak aktuální je pro ně téma zabezpečení dat, ještě předtím, než jsme začali,” říká Mitthiran Raman.

„Z naší strany jsme se naučili být odvážní při návrhu nových podmínek výběrového řízení, abychom lépe splnili požadavky zákazníka. Problém nás nadchl ihned, jakmile jsme zjistili, čeho lze díky řešení Safetica dosáhnout – a dosáhli jsme toho.“

Telekom Malaysia

Telekom Malaysia